Recenzje, opisy

Strona o kartkach świątecznych

Taką historię kartek świątecznych podaje jedna fajna strona internetowa – „Z początkiem  października 1869 roku Marly – dyrektor austro-węgierskiej poczty wypuścił pierwsze karty pocztowe – wśród dopuszczonych wzorów były też kartki świąteczne.

W roku 1870 pierwsze kartki pocztowe wprowadziły zarządy poczty w Szwajcarii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii, w 1871 kartki zostały wprowadzone w Belgii, Holandii, Danii, Finlandii i Kanadzie, w 1872 we Francji, Rosji, Szwecji, Norwegii, Cejlonie i Chile, W 1873 roku kartki wprowadzono w Hiszpanii, Serbii i Rumunii, w 1874 roku we Włoszech, w 1877 w Turcji, a w 1878 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym – dopiero w lipcu 1875 roku wprowadzono je do obiegu międzynarodowego.

Od tego momentu nastąpił szybki rozwój korespondencji na kartkach pocztowych. Ludzie polubili „kartki na święta”. Według „Kuriera Warszawskiego”, na terenie Europy w samym roku 1879 rozesłano 350 milionów kart pocztowych – dużą część z nich stanowiły kartki świąteczne z śmiesznymi życzeniami. Do korzystania z kart pocztowych zachęcały promocje ogłaszane przez dyrekcje poczt – ponieważ kartka była lżejsza od tradycyjnego listu, za jej wysłanie pobierano mniejszą opłatę.”

Dodaj komentarz