Recenzje, opisy

Test konta BGŻOptima: Opinia ile warte jest reklamowane oprocentowanie?

Ostatnio trafiłem na dość ciekawą analizę oferty lokat i konta BGŻ Optima. Bank BGŻ został jakiś czas temu przejęty przez BNP Paribas i teraz mamy BGŻ BNP Paribas. Z Kolei Optima zachowała swoją dotychczasową formę jeśli chodzi o ofertę. Został za to zmieniony system bankowości internetowej i z integrowany z BNP Paribas.

bgzoptima

Optima BGŻ jest chyba wszystkim znana ze względu na długofalową, intensywną kampanię reklamową. Optima przeznaczona jest przede wszystkim do oszczędzania. Jest to taki wirtualny oddział BGŻ dla oszczędzających. Wszystko odbywa się przez Internet, dobrze oprocentowane lokaty i konto naprawdę kuszą. O ile lokaty bezkarna i bezkompromisowa naprawdę są dobre i jedyną konkurencją dla nich są lokaty Happy w Idea Banku, to z kolei kont tylko na pierwszy rzut oka wygląda na tak atrakcyjnie oprocentowane. Zanim zdecydowałem sobie je założyć przeczytałem opinie o BGŻOptimie (nie wiem czy to się odmienia). Konto to dobrze nadaje się do tymczasowego przetrzymywania pieniędzy z lokat, tak można wywnioskować czytając opinię o Optima BGZ na blogu finansowym Antyhaczyk. BGŻ Optima nie nadaje się za to za bardzo do długookresowego oszczędzania.

W skrócie postaram Wam się opisać dlaczego…

Otóż reklamowane oprocentowanie dla konta oszczędnościowego dotyczy tylko nowych środków i jest ważne w okresie trwania promocji, która trwa zwykle około 2 miesięcy. W zależności w jakim momencie trwania promocji przelejemy pieniądze na konto oszczędnościowe czas podwyższonego oprocentowania będzie tylko do jej końca. Wprawdzie promocja się cały czas odnawia, ale po jej zakończeniu nasze środki już nie są nowe i leżakują na marnym 1,5% (bodajże tyle jest poza promocją, nie wiem dokładnie, bo z rozgryzieniem struktury naliczania odsetek w BGŻ Optima miałem nie lada problem – jest to dość zagmatwane). Zatem może się zdarzyć tak, że nasze nowe środki na podwyższonym oprocentowaniu nie będą zbyt długo. Zależy to od momentu, w którym je wpłacamy w stosunku do czasu trwania promocji. Gdy promocja się się odnowi – pojawi się nowa taka sama ale już z innym okresem – nasze środki przestaną być nowe. Dlatego też nie ma sensu trzymać na tym koncie oszczędności.

Nadaje się ono za to całkiem dobrze do chwilowego przetrzymywania środków wracających z lokaty z innego banku, o ile nie wypływa i wpływa ich kilka na raz z różnych lokat, bo o tym czy środki są nowe czy nie w BGŻ Optima (podobnie jak w innych bankach) decyduje sprawdzanie salda przez bank za określony dzień podany w warunkach promocji. Konto w BGŻ Optima dobrze się sprawdzi, jeżeli trzymamy pieniądze na lokacie w jakimś inny banku, po jej zakończeniu środki wracają na konto w BGŻ Optimie i mamy czas na znalezienie nowej atrakcyjnej lokaty. W tym czasie środki są nowe, więc załapią się na wysoki promocyjny procent, zamiast leżeć na koncie osobisty na 0%.

Ktoś powie, że lepiej przecież od razu na inną lokatę przelać pieniądze… Zgadza się, ale nie zawsze o tym pamiętamy. Nie raz mi się zdarzyło tak, że pieniądze przeleżały mi tydzień, czy dwa na koncie osobistym bez oprocentowania.

Niestety jest jeszcze mała komplikacja odnośnie wykorzystania tego konta do tymczasowego przetrzymywania pieniędzy z lokat. Otóż można z niego robić przelewy tylko na konto powiązane – nasze konto w inny banku, więc cały proces zakładania nowej lokaty musi przejść przez jeszcze jeden rachunek, bo z konta w BGŻOptima jej nie założymy, chyba że będziemy zakładać lokatę w Optimie, ale nie licząc tych promocyjnych dla nowych klientów: Lokaty Bezkarnej i Lokaty Bezkompromisowej, oraz jeszcze może lokaty Deklasującej dla nowych środków, nie ma w BGŻ Optimie zwykle innych atrakcyjnych lokat.

Dodaj komentarz